top of page

Ние разбираме важността на създаването на удобна и грижовна атмосфера, независимо от това дали нашите пациенти са тук за краткосрочно лечение или дългосрочни грижи. Стремим се да предоставяме качествени услуги на нашите жители. Обслужваме физическите, емоционални, развлекателни, социални, духовни и здравни нужди на домуващите в Дом Банкя по професионален и грижовен начин.​

Банкя е град в Област София, Западна България. Намира се в близост до столичния ж.к. „Люлин“ и град Божурище. Той е известен балнеолечебен център. Град Банкя включва също и близките села Иваняне и Клисура.

Курортът е национален център за рехабилитация на болни от сърдечно-съдови заболявания и за профилактика на застрашените от тях.

 

Уютните хотели и ресторанти, паметниците на културата, храмовете, тенис-комплексът, националният хиподрум, минералният плаж, близостта до Люлин планина, десетките културни прояви, организирани по време на традиционните празници „Горешляци“ на минералната вода предизвикват интереса на многобройните гости на града.

Банкя се намира на около 14,5 км западно от столицата София. Разположен е в подножието на Люлин планина, на брега на река Банкя. Средната надморска височина е между 630 и 800 м. Със столицата го свързват две шосета — отклонението на Мильово ханче по пътя за Сърбия и пътят покрай кв. Филиповци. Градът е част от националната железопътна мрежа с електрифицирана линия.

 

Град Банкя е съставен от централна част и кварталите Вердикал, Михайлово и Градоман. Разположен в подножието на Люлин планина, градът е характерен с многото зеленина и слънчеви дни, умереноконтинентален климат, лек планински бриз богат на отрицателни йони и фоноциди, както и многото лековити минерални извори — това са природни дадености, които определят развитието на Банкя като престижен национален и международен курорт, и в същото време екологичен резерват на София. Климатът, лечебните свойства на минералните води, богатата санаториално-курортна база с високо квалифициран медицински персонал, стотиците излекувани от сърдечно-съдови и инсултни заболявания представляват най-добрата визия на града.

 

От Небето над Банкя се излива въздух, обогатен с озон. Фитонцидите, които се отделят от боровите дървета, с голямата си лечебна сила са невидимата защита на Банкя. Климатът е умерено-континентален. Средната годишна температура 9.6 градуса по Целзий. Често се наблюдават температурни инверсии, при които времето в Банкя е по-топло, отколкото в София. Мъглите тук са рядкост и имат характер на планинска мъгла. Лятото е топло, но не горещо, освежено от планинския бриз - „горски вятър“, който носи към курорта въздух, богат на фитонциди  и отрицателни йони. За въздуха на Банкя писателят и мъдрецът Йордан Радичков казва: „Тук се чувствам така, сякаш на няколко часа в небето над Банкя се отварят някакви невидими небесни кладенци, от които се излива райски въздух“

 

От Земята на Банкя блика лековитата хомотермална минерална вода с общ дебит 24 л/сек и температура 36.5 -37.2 градуса. Постоянната температура говори за нейния дълбок произход. Водата, която блика от дълбочина 850 метра е хидрокарбонатно-сулфатно-натриева. По химическия си състав банкянската минерална вода е истинска природна аптека. Тя е бистра, безцветна, без миризма, мека и изключително вкусна. Седем са лечебните заведения, в които се възстановяват хора, прекарали инсулти, със сърдечно-съдови и неврологични заболявания, под грижите на висококвалифицирани специалисти, които и до днес поддържат славата на Банкя като „здравницата“ на България и Национален център по кардио-рехабилитация. В нея се повлияват добре и заболявания, свързани с обмяната на веществата, стомашно-чревния тракт, опорно-двигателния апарат, ендокринологични заболявания, обща физическа и умствена умора. Въздухът, водата и природата на курорта оказват и... подмладяващ ефект.

 

Животът в Банкя се обуславя не само от прекрасните й природни дарове, но и от духовния климат, създаван от хората на града, традиционни празници на който са „Горешляците“ - 15, 16 и 17 юли, отбелязвани и като Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Културните традиции се съхраняват в двете читалища - огнища на българщината и местната самобитност. Детско-юношеското театрално студио „Смехурко“ развива артистичните заложби на децата от Банкя, като за много от тях театърът се превръща в професия и жизнено поприще. Музите на различни изкуства често си дават среща в парк „Ротонда“, където се провеждат фестивали, концерти, празнични програми. Още от началото на миналия век курортът е привличал  столичната бохема, между които и най-известните ни поети и писатели. Банкя и до днес упражнява необяснимо и непобедимо влияние върху хората на духа. Галерия „Тандра“, където ежемесечно се откриват изложби на известни български художници, стана символ на обединяващата и възвисяващата роля на изкуството  в града. 

 

 

 

bottom of page